ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
MORTİMES GÖRÜNTÜLÜ HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
KOTON'NUN YARISI SATILDI

KOTON'NUN YARISI SATILDI

Tarih 28 Haziran 2012, 10:08 Editör

KOTON,,,

KOTON’NUN YARISI SATILDI

 

Türkiye’nin en büyük hazır giyim markalarından olan Koton’un yüzde 50 hissesini özel sermaye fonu Turkven, 500 milyon dolara satın aldı.

Bundan 24 yıl önce ihraç fazlası ürünleri satmak için açılan küçük bir dükkandan çıkan Koton, 500 milyon dolara yakın bedelle gruba yeni ortak aldı. Hızlı Moda alanında faaliyet gösteren Koton’un yüzde 50’si Turkven’in oldu. Özel sermaye fonu Turkven’in şirketin yüzde 50 hissesi için 500 milyon dolara yakın bir bedel ödediği konuşuluyor. Bugün 200’ü Türkiye’de, 84’ü yurtdışında olmak üzere toplam 284 mağazayla faaliyet gösteren Koton, Gülden Yılmaz ve eşi Yılmaz Yılmaz tarafından kuruldu. Satış işlemlerinden sonra şirket yönetiminde yine Yılmaz çiftinin kalacağı belirtiliyor. 24 ülkede mağazaları bulunan Koton’un öyküsü ise şöyle: Deniz Subayı olan Yılmaz Yılmaz ve öğretmen olarak İstanbul’a gelen Gülden Yılmaz, Koton markasının temelini, yaz tatillerini değerlendirmek için 1988 yılında Kuzguncuk’ta açtıkları 25 metrekarelik, ihraç fazlası giysileri sattıkları dükkanda attı. Kısa sürede mağazanın büyük ilgi görmesiyle kendi mesleklerinden ayrılan ve kariyerlerini tekstil sektöründe devam ettiren Yılmaz çifti, 2000 yılından sonra markalaşma sürecini başlatttı. Bugün 700 milyon liralık ciroya ulaşan Koton’un bu yılki ciro hedefi ise 1 milyar lira. 2012 yılında 51 yeni mağaza daha açmayı planlayan firma, her gün ortalama 55 yeni ürünü vitrinine koyuyor. Yılda 25 milyonun üzerinde ürünün satışını gerçekleştiren şirket 2 binden fazla çalışan bulunuyor. Koton’un gelecek vizyonunda dünyanın moda markası olarak Fortune Global 500’de yer almak bulunuyor. Koton Eş Başkanı Gülden Yılmaz, 2023 yılında Fortune Dergisi’nin ciro açısından dünyanın en büyük 500 şirketinin yer aldığı ‘Global 500’ listesine girmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “Belirleyip de gerçekleştiremediğimiz vizyonumuz olmadı” demişti. Devralma işlemi Rekabet Kurumu’na da bildirildi. Kurumun sitesinde de yayımlanan açıklamada, “Öngörülen işlem, Nemo Apparel BV (Hollanda’da kurulu Turkven’e ait bir şirket) tarafından Koton Mağazacılık Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin ticari sır olarak açıklanmayan bir oranda hisselerinin devralınması işlemidir” denildi.

 

Bu haber 382 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL HABER

DEVLET MEMUR ALMAYA BAŞLADI

DEVLET MEMUR ALMAYA BAŞLADI DEVLET MEMURU

ÇOK YAZANA CEZA

ÇOK YAZANA CEZA CEZA..

Haberler kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.İmtiyaz sahibi Filiz ÇALIŞAN Orhan ERİKÇİ Baskı MOR HABER GAZETESİ Bakırköy/İstanbul İLETİŞİM/ 0535 884 8487
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi