ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
MORTİMES GÖRÜNTÜLÜ HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
BELEDİYELERİN ALDIĞI OTOPARK  PARASI YASAL DEĞİL

BELEDİYELERİN ALDIĞI OTOPARK PARASI YASAL DEĞİL

Tarih 05 Ekim 2010, 00:05 Editör

OTOPARK PARASINA YARGI...

BELEDİYENİN ALDIĞI OTOPARK PARASINA YARGI DUR DEDİ

Manisa Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Erkenci, Manisa Belediyesi'nin, belediye şirketi aracılığıyla 12 caddede yürüttüğü “otopark ücreti toplama” uygulamasının, Manisa İdare Mahkemesi'nce hukuka aykırı bulunarak iptal edildiğini açıkladı.

 

 

Hüseyin Erkenci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Manisa Belediyesi Sosyal Tesisleri Enerji Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin (BESOT) “araçlardan otopark ücreti toplama” uygulamasıyla ilgili bir vatandaşın Manisa İdare Mahkemesi'ne dava açtığını hatırlattı.

 

BESOT'un 19 caddede otopark ücreti topladığını belirten Erkenci, başvuruyu değerlendiren mahkemenin, Mustafa Kemalpaşa, Dr. Sadık Ahmet ve Ergen caddelerinin bir bölümü, Çimentepe Caddesi, Sinemapark Caddesi, Dumlupınar Caddesi ve Gazi Osmanpaşa Caddesi dışındaki yerlerde ücretli otopark uygulamasını hukuka aykırı bulduğunu ifade etti.

 

Erkenci, şöyle konuştu:“Otopark ücreti uygulaması, 15 Şubat 2005 tarihli Manisa İl Trafik Komisyonu kararı ile 7 caddede uygulamaya başlatıldı, son belediye yönetiminde ise genişletilip 19 sokağa yayılarak devam ettirildi. Duyarlı bir vatandaşımız, konuyu yargıya taşıdı. Manisa İdare Mahkemesi, 2005 yılında İl Trafik Komisyonu tarafından uygun görülen 7 cadde dışındaki caddelerde, “otopark ücreti uygulaması” için komisyon tarafından bir değerlendirme ve inceleme yapılarak olumlu görüş oluşturulmadığı, ön görülen idari hükümlere riayet edilmediği gerekçesiyle, 7 cadde dışındaki cadde ve sokaklarda “ücret toplama” uygulamasının iptaline karar verdi.

 

Anayasamızın 73 maddesinin 3. bendinde vergi resim harç ve benzeri mali yükümlülüklerin kanunla konulacağı hüküm altına alınmıştır. Belediye, tamamen ticari amaçla hareket etmektedir. 2005 yılından bu yana 7 cadde dışında kalan uygulama tamamen hukuka aykırıdır. Hukuka aykırı olarak alınan park ücretlerinin vatandaşa iadesi gerekmektedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1067 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BAKIRKÖY HABERLERİ

SAHTE EMEKLİLİKLER İPTAL

SAHTE EMEKLİLİKLER İPTAL EMEKLİ

SGK ALACAKLARINA AF GELİYOR

SGK  ALACAKLARINA AF GELİYOR ALACAK

Haberler kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.İmtiyaz sahibi Filiz ÇALIŞAN Orhan ERİKÇİ Baskı MOR HABER GAZETESİ Bakırköy/İstanbul İLETİŞİM/ 0535 884 8487
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi