ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
MORTİMES GÖRÜNTÜLÜ HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
MOBİLYA SEKTÖRÜ DURGUN

MOBİLYA SEKTÖRÜ DURGUN

Tarih 17 Şubat 2011, 21:39 Editör

TÜRKİYE MOBİLYA...

MOBİLYA SEKTÖRÜ DURGUN

 

 

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, Türkiye mobilya ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştiren MASKO Mobilya Kenti’nin 778 iş yeri ve 550’yi aşkın firması ile ülkemiz mobilya sektörünün merkezinde bulunduğuna dikkat çekerek, “Özellikle son bir yılda yapılan yatırımlarla MASKO kabuk değiştirdi, Türkiye’de mobilya sektörünün önemli üretim üslerinden biri haline geldi. Bugün mobilya, Türk ekonomisi ve ihracatında lokomotif sektörlerin başında yer alıyor” dedi.

 

 

Karcı, MASKO yönetiminin ihracat çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirterek, MASKO’nun ulusal ve uluslararası platformda tanınan 150’yi aşkın büyük marka tarafından tercih edildiğine de dikkat çekti. Karcı, “Bugün mobilya, Türk ekonomisi ve ihracatında lokomotif sektörlerin başında yer alıyor. Yıllara göre baktığımızda da genel olarak Türkiye mobilya ihracatında önemli ilerleme söz konusu. 2005 yılında 639 milyon dolar olan mobilya ihracatımız, 2006 yılında 693 milyon dolar, 2007 yılında 940 milyon dolar, 2008 yılında 1.212 milyar dolar, 2009 yılında 1.156 milyar dolar ve geçtiğimiz yıl 2010’da ise 1.206 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi. Karcı mobilya ihracatının yarısının Avrupa ülkelerine gerçekleştiğinin altını çizerek, “2010 yılının bitimi ile Türkiye iç pazar büyüklüğü 7.5 - 8 milyar dolar oldu. MASKO Mobilya Kenti’nin ekonomiye katkısı, yaklaşık olarak yılda 3 milyar TL’dir. 2023 yılı için hedeflenen Türkiye mobilya ihracatı ise 7 milyar dolar” beklentisi içinde olduklarını açıklamasında bulundu.

 

 

Karcı, sektörün sorunları ile ilgili olarak: “Fuar tanıtımlarında ise 45 metrekare üzerine mobilyacılara destek verilmiyor. Bu da mali kayıpların yaşanmasını beraberinde getiriyor. Avrupa’ya baktığımızda mobilya sektörüne bu anlamda çeşitli destekler verildiğini görüyoruz. Devletin KDV’yi düşürmesi, tabana yayması ilk ve en önemli talebimiz. Mobilya ihracatının artması, 2-3 milyar dolar seviyesinde olması için bu konularda devletimizden destek bekliyoruz” dedi.

 

Bu haber 483 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

OTOMOBİL PİYASASI TEDİRGİN

OTOMOBİL PİYASASI TEDİRGİN OTOMOBİL

TEKSİTİL PAZARIMIZ GÜNEY KORE OLACAK

TEKSİTİL PAZARIMIZ GÜNEY KORE OLACAK TEKSİTİL

Haberler kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.İmtiyaz sahibi Filiz ÇALIŞAN Orhan ERİKÇİ Baskı MOR HABER GAZETESİ Bakırköy/İstanbul İLETİŞİM/ 0535 884 8487
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi